Hartowane szkło czy ochroni smartphone

Czy zakup szkła hartowanego do telefony ma sens ?
Większość z nas już jakiś czas temu zamieniła tradycyjne telefony komórkowe na smartfony. Ich niewątpliwymi zaletami są mnogość dostępnych aplikacji, dobra jakość wyświetlanego obrazu i znacznie większy niż w zwykłych telefonach ekran. Jednocześnie smartfony są jednak niestety znaczenie mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a większość upadków kończy się uszkodzeniem ekranu.

W takiej sytuacji w najlepszym wypadku pozostaje nam naprawa pękniętego ekranu, w najgorszym natomiast – wymiana telefonu na nowy. Zarówno naprawa ekranu, jak i zakup nowego modelu smartfona wiąże się ze sporymi kosztami, warto zatem zastanowić się, w jaki sposób możemy zabezpieczyć urządzenie przed zniszczeniem.
Pierwszą radą z pewnością będzie ostrożność podczas użytkowania, jednak każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie w 100 procentach wyeliminować wszystkich sytuacji, które grozić mogą uszkodzeniem ekranu telefonu. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju etui i pokrowce na telefon, które chronią jego obudowę przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Nie stanowią one jednak wystarczającego zabezpieczenia dla ekranu.

Co zatem możemy zrobić, by odpowiednio chronić ekran naszego smartfona ?
Z pomocą przychodzą nam producenci folii ochronnych oraz szkła hartowanego na ekran. Folie są opcją znacznie tańszą, jednak uchronią ekran telefonu jedynie przed delikatnymi zarysowaniami. Na niewiele zdadzą się podczas upadku smartfona, gdyż nie zabezpieczą ekranu przed pęknięciem. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie w takich przypadkach szkło hartowane, zapewniające ekranowi zdecydowanie wyższy poziom ochrony.

szkło hartowane do smartphone
naprawa tabletów

Najpopularniejszym typem osłon na telefon ze szkła hartowanego są te o twardości 9H. W dziesięciostopniowej skali twardości jest to poziom prawie najwyższy, co oznacza, iż szkło to jest odporne na wszystkie zarysowania z wyjątkiem zarysowania diamentem. Kontakt z diamentami raczej naszym smartfonom nie grozi, więc uznać możemy, iż osłona tego typu uchroni ekran smartfona przed każdym zarysowaniem. Również w przypadku upadku telefonu szkło hartowane stanowić będzie dodatkową ochronę, które pomoże zapobiec uszkodzeniu ekranu. Warto przy tym zaznaczyć, iż powłoka ze szkła hartowanego w żaden sposób nie utrudnia korzystania z urządzenia i nie pogarsza jego reakcji na dotyk.
Zakup osłony ze szkła hartowanego jest dobrym rozwiązaniem także dla osób posiadających smartfony z ekranami Gorilla Glass. Tego typu ekrany posiadają co prawda zwiększoną odporność na zarysowania (która jednak przez wiele osób jest kwestionowana), jednak przy upadku smartfona są bez szans. Kupując nowe urządzenie warto zatem zainwestować dodatkowe kilkadziesiąt złotych (ceny osłon ze szkła hartowanego zaczynają się od około 20 zł, a kończą na ponad 100 zł), by mieć pewność, że ekran naszego smartfona jest chroniony w najlepszy możliwy sposób.
Decydując się na zakup szkła hartowanego musimy jednak zwrócić dokładną uwagę na model posiadanego przez nas smartfona. Poszczególne smartfony różnią się między sobą układem i rozmiarami głośników oraz aparatów, dlatego też nie każda osłona będzie pasowała do naszego modelu. Warto na to zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto, gdyż szkło przeznaczone dla innego modelu telefonu na nic nam się nie przyda. Nie uda nam się go samodzielnie dopasować do wymiarów naszego smartfona, w związku z czym będziemy musieli kupić nowa osłonę, tym razem pasującą do naszego telefonu.

Dodaj komentarz