Skuteczny sposób na małą pojemność baterii w smartfonie

Wiele współczesnych telefonów jest wyposażonych w baterie niewymienne, dla części pojemność baterii pozostawia wiele do życzenia. Długość pracy na jednym ładowaniu jest ważna dla wielu użytkowników i niewielka jej pojemność jest poważnym mankamentem, który rzutuje na wyborze telefonów z pojemniejszymi ogniwami. Czy jednak jest się czym przejmować?

widok ładującego się telefonuW dobie powerbanków mała pojemność baterii nie stanowi już praktycznie żadnego problemu. Producenci jak Xiaomi, GreenCell, Sunen prześcigają się w dostarczaniu coraz to lepszych, cieńszych i trwalszych powerbanków, które stanowią dla nas dodatkowe źródło energii. Pamiętamy jeszcze czasy, kiedy powerbanki cechowały się sporymi gabarytami, tak że trudno było je zmieścić w plecaku, nie mówiąc już o kieszeni marynarki. Dzisiaj topowi producenci oferują świetne bardzo małe banki energii, które mogą nawet gabarytami imitować zwykłą zapalniczkę!

Czy powerbank to remedium na problem pojemności baterii? Tak, pod warunkiem że wybierzesz odpowiedni powerbank! Na rynku istnieje bardzo wiele urządzeń, zwykle te do 50zł cechują się bardzo słabą wytrzymałością, oferują zaledwie 300 cykli ładowania, co dla typowego użytkownika smartfona jest wystarczające na 12 miesięcy. Jeśli często podróżujesz i często ładujesz różne urządzenia w tym telefon poprzez powerbank. 300 cykli ładowania wystarczy nawet na mniej niż rok. Jest to jeden z kluczowych parametrów, na który musisz wziąć uwagę podczas zakupu banku energii.

Drugim równie istotnym elementem jest sama konstrukcja ogniw. W większości ogniwa zbudowane są w technologii Li-Ion (akumulatory litowo-jonowe). Na rynku spotkasz również ogniwa polimerowe, które według zapewnień producentów mają być skuteczniejsze i lepsze pod niemalże każdym względem, niestety nie do końca jest to prawdą. Te pierwsze są przeważnie tańsze ale gorzej znoszą wysokie temperatury oraz są bardziej narażone na uszkodzenie podczas upadków. Stąd też w urządzeniach, w których występują drgania bądź które w naturalny sposób są częściej narażone na upadek stosuje się ogniwa polimerowe, które są w stanie wytrzymać odrobinę więcej, ale posiadają też jeden mankament, jeśli już dojdzie do przebicia polimeru, może to skutkować gwałtownym wybuchem. Zobacz na YouTube jak wybuchają ogniwa polimerowe to sam zobaczysz na własne oczy, że z tym nie ma żartów.

movear-etui-szkla-hartowane
Sprawdź również inne akcesoria do smartfonów: Etui i szkła hartowane

Zatem które wybrać? Ogniwa czy to zwykłe litowo-jonowe, czy polimerowe wymagają odpowiedniego traktowania, zarówno w jednym jak i drugim przypadku może dojść do rozszczelnienia bądź przebicia, co może doprowadzić do samozapłonu lub w ekstremalnych przypadkach wybuchu. Oczywiście nie chcemy Cię tutaj straszyć, tylko uświadomić, że ryzyko istnieje w każdym przypadku. Ogniwa polimerowe najczęściej stosowane są w małych powerbankach, które bez trudu zmieścisz w kieszeni marynarki. Powerbanki o nietypowych kształtach również z dużym prawdopodobieństwem wykorzystują polimer. Czy polimer można uznać za bezpieczniejszy? To zależy – od konstrukcji „opakowania” powerbnaku. Dlatego przed zakupem powerbanków polimerowych dokładnie sprawdź obudowę, pamiętaj również, aby sprawdzić czy powerbank posiada dodatkowe zabezpieczenia np. przeciw przepięciom wynikającym  z wilgoci, musisz również wiedzieć, że czym więcej portów nie oznacza lepiej. Czasem warto kupić coś skromniejszego.

Część powerbanków oferuje również dodatkowe funkcje jak na przykład latarka, punktor, a niektóre z nich są wyposażone nawet w funkcję reanimowania akumulatora samochodowego, w sytuacjach gdy za nic na świecie nie jesteś w stanie odpalić samochodu. Na części z nich zobaczysz również wyświetlać LCD, który pozwala sprawdzić aktualną pojemność, a w niektórych przypadkach nawet zmienić parametry powerbanku. O ile latarka czy funkcja odpalania samochodu są okej, to już ekran LCD taki super nie jest, albowiem powoduje dodatkowe zużycie energii, nawet w czasie czuwania, gdy powerbank pozornie jest całkowicie wyłączony.

O innych technologiach używanych w powerbankach napiszemy w kolejnych poradnikach. Jeśli masz pytania napisz w komentarzach.

Dodaj komentarz