Obsługa komputera – poradnik dla seniora

Naucz dziadków korzystania z komputera – polecane poradniki

Obsługa komputera w dzisiejszych czasach wydawałoby się, że nie powinna sprawić nikomu problemu, zwłaszcza, że już dzieci od swoich najmłodszych lat dorastają wśród prężnie rozwijającej się dziedziny technologii oraz cyfryzacji. Obserwuje się bowiem  przedszkolaków potrafiących korzystać z komputera, co więcej potrafiących wyszukać oraz korzystać z dóbr jakimi dysponuje internet. Zdarza się nawet, że małe dzieci często mają większą wiedzę od dorosłych co wynika z tego, że są oni w okresie wzrostu, który przekłada się na szybkość oraz łatwość w przyswajaniu przez nich wiedzy oraz nabywaniu nowych umiejętności. Z tego też względu obsługa oraz świat komputerowy dla najmłodszych to tzw „bułka z masłem”, jeśli chodzi zaś o pokolenie starszych osób owa bułka zamienia się w twardy orzech nie do zgryzienia.

Obsługa komputera

Różnica ta wywodzi się właśnie z czasów w jakich dorastano. Bowiem obecni starsi ludzie wychowując się nie mieli wiele wspólnego z komputerem ponieważ jego istnienie większości społeczeństwa było jeszcze nieznane. Zaś samo występowanie komputerów było co najwyżej w planowanych koncepcjach producentów. Nic dziwnego zatem, że korzystanie z komputera sprawia seniorom trudność jeśli wychowali się w całkowicie odmiennych czasach niż  te które dotychczas istnieją.Porady dla seniorów Skoro nasi dziadkowie urodzili się w innych czasach, które w żadnym stopniu nie przypominały tych  z obecnie świetnie prosperującymi oraz rozwijającymi się sprzętami elektronicznymi na rynku jakimi są komputery i nie znane są im możliwości jakie wynikają z ich funkcjonowania stąd też okropną szkodą byłoby pozbawienie ich nauki tych dobrodziejstw. Mając jednak na uwadze, że poznanie oraz nauka komputera oraz dostępu do sieci internetowej dla seniorów nie będzie tak prostą i oczywistą sprawą jak dla dorastających dzieciaków przygotowano specjalnie opracowane podręczniki, które mają za zadanie przybliżyć i ułatwić  im naukę z komputerem.

Polecane podręczniki

Jednym z polecanych dla seniorów podręczników jest „Komputer i Internet dla seniorów” autorstwa  Daniela Wieprzkowskiego, który w swojej książce tłumaczy krok po kroku jak korzystać z komputera.  Już wizualnie patrząc na podręcznik można dostrzec, że jest on napisany większymi literami co ewidentnie wskazuje, że jest on skierowany do starszych osób. Oprócz obsługi komputera przedstawia on również możliwości płynące z Internetu oraz korzystania z mediów społecznościowych, jakie są niezwykle powszechne.

Jeśli chodzi o to ostatnie zagadnienia czyli media społecznościowe inaczej wywodzące się z angielskiego pod nazwą social media, ich zagadnienie porusza Michał Makaruk w swoim podręczniku pod tytułem „Serwisy społecznościowe dla seniorów”. Autor wychodząc z założenia, że seniorzy również powinni znać portale społecznościowe oraz dobra jakie wynikają z ich korzystania stosuje bardzo prosty przekaz do seniorów gdzie wyjaśnia oraz uczy jak korzystać z takich portali jak np. Facebook czy Gmail. To jeden z nielicznych podręczników, który tłumaczy popularne serwisy społecznościowe seniorom.

„Cyfrowy świat seniora. Smartfon, tablet i nie tylko”

to jedna kolejnych propozycji książek przeznaczonych dla seniorów, autorstwa Alicji Żarowskiej-Mazur z tą różnicą, że podany podręcznik obejmuje swoim zasięgiem nie tylko obsługę komputera ale zaznajamia seniorów z innymi sprzętami elektronicznymi jak smartfon lub tablet. Wynika to zapewne z tego, że w obecnych czasach coraz częściej korzystamy z różnorodnych sprzętów elektronicznych, które są również zdalne oraz łatwe w przemieszczaniu zatem nie można pozbawić tej wiedzy również starszych osób ze względu, że oni również mogą korzystać z  takich rozwiązań. Innym dziełem jakie wydała wyżej wymieniona twórczyni jest „Cyfrowy świat 60+” która w tym przypadku skupia się głównie na obsłudze komputera oraz Internetu i popularnych w społeczeństwie portalach. Poświęca na ten temat wiele uwagi bowiem podręcznik składa się z 2tomów, co więcej zawiera nie tylko same informację bowiem autorka podpiera się w swoich wyjaśnieniach przykładami co jest niezwykle pomocnym oraz skutecznym w nauce rozwiązaniem dla seniorów.   Jak widać pomimo różnicy wieku oraz zmian światopoglądu pokoleniowego możliwa jest nauka obsługi komputera nawet w podeszłym wieku.

Dzięki specjalnie zaprojektowanym podręcznikom seniorzy mogą krok po kroku nabywać oraz przyswajać wiedzę z zakresu technologii informatycznej, którą w kolejnym etapie wprowadzają w praktyce w życie. Z czasem to co dotychczas wydawałoby się dla seniorów trudne staje się ich codziennością dzięki czemu mają możliwość poznać zalety korzystania z komputera, który w znaczny sposób ułatwia im życie. Podopieczni w domu seniora Nad Strumykiem w Częstochowie posiadają salę komputerową z dostępem do internetu, projektora itp. Dom Seniora Częstochowa

Dodaj komentarz