Drukarka 3D HP

Nowości w druku 3D od HP

Roku 2018 zapowiada się w obszarze drukowania trójwymiarowego na rok przełomowy. Wszystko za sprawą firmy HP, zamierzającej wprowadzić dwie nowości, które może nie wywrócą rynku do góry nogami, ale na pewno znacznie na nim namieszają. Oczywiście pod warunkiem, że wszystko potoczy się tak, jak zaplanował sobie producent, a jego szumne zapowiedzi nie okażą się być na wyrost.

Multijet Fusion

Firma HP jest obecnie jednym z liderów rynku drukarek 3D, choć jej początki w tym zakresie były dość skomplikowane. Jednak, po początkowych zawirowaniach, dzięki autorskiej technologii druku Multijet Fusion (MJF) stanowiącej alternatywę dla metody SLS, przedsiębiorstwo wywalczyło sobie całkiem spory kawałek rynkowego tortu w obszarze druku 3D. Z jej urządzeń korzysta bowiem wiele światowych ośrodków wytwórczych, które specjalizują się w technologiach addytywnych. W tym miejscu wypada powiedzieć kilka słów o technologii MJF, która niewątpliwie stała się źródłem sukcesu HP w zakresie druku trójwymiarowego. Technologia ta, najprościej mówiąc, wykorzystuje do druku sproszkowane tworzywa sztuczne, które w procesie drukowania podlegają procesowi selektywnego spajania, a następnie zgrzewania w wysokiej temperaturze. Jedna z tajemnic sukcesu tej metody tkwi w tym, iż jest ona szybsza od SLS.
Świadomość rozwojowości rynku drukarek 3D sprawia, iż firma HP postanowiła poświęcić mu dużą część uwagi. Jak podkreślają jej przedstawiciele, obszar ten staje się obecnie jednym z głównych obszarów działalności firmy, co z kolei skutkuje znacznym zwiększeniem nakładów, zwłaszcza w zakresie badań i rozwoju. Chcąc zwiększyć swoje znaczenie i udział w rynku HP planuje wprowadzenie istniejących obecnie rozwiązań do otwartej sprzedaży oraz znaczne obniżenie cen drukarek działających w technologii MJF tak, by były one dostępne dla większej ilości klientów.
To z pewnością ważne, jednak nie najważniejsze i nie najbardziej przełomowe decyzje. HP szykuje bowiem na 2018 rok dwie prawdziwe sensacje.

Multijet Fusion

Pierwszą, z gatunku tych nieco mniejszych, będzie prezentacja druku 3D w pełnym kolorze. O takim rozwiązaniu informowano już co prawda kilka lat temu, jednak teraz firma ma wcielić deklaracje w życie. Znacznie bardziej doniosłe znaczenie będzie miała jednak druga z nowości HP – technologia druku 3D z metalu. Na razie przedstawiciele przedsiębiorstwa nie chcą jeszcze zdradzać szczegółów dotyczących całego procesu technologicznego, jednak zapewniają, że prace nad nim są już w na tyle zaawansowanym stadium, że można zacząć komunikować światu jego istnienie.
Jeśli za szumnymi deklaracjami HP pójdą czyny, roku 2018 może okazać się na rynku drukarek 3D rzeczywiście przełomowy. Wprowadzenie tych ambitnych projektów w życie pozwoli również firmie stać się jednym z niekwestionowanych liderów rynku i znacznie wzmocni jej pozycję. Czy jednak jej się to uda, okaże się za kilka miesięcy, dlatego na razie musimy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie czekać na kolejne informacje płynące od przedstawicieli tego producenta.

 

Dodaj komentarz