Jak wyczyścić samodzielnie laptopa ?

Uncategorized

Bezpieczne sposoby czyszczenia komputera – laptopa

Czyszczenie laptopa

Sprzęt elektroniczny, niezależnie od tego, czy jest używany, czy też nie, potrzebuje regularnego czyszczenia. Jeśli przez dłuższy czas stoi/leży nieużytkowany, zbiera się na nim kurz i różnego rodzaju pyłki. Z kolei podczas użytkowania dochodzi do zabrudzenia ekranu, obudowy, czy też klawiatury. Czyszczenie jest zatem czynnością niezbędną. Można je oczywiście wykonać samodzielnie w domu, pamiętając jednak przy tym o zachowaniu kilku podstawowych zasad i stosowaniu odpowiednich preparatów. Dziś przedstawimy kilka rad dotyczących prawidłowego czyszczenia elektroniki.

Środki bezpieczeństwa

  • Po pierwsze i najważniejsze: pamiętaj, żeby nie czyścić sprzętu elektronicznego wodą. Do usunięcia zabrudzeń z niektórych elementów możesz użyć wilgotnej ściereczki ale w każdym przypadku musisz bardzo uważać, żeby krople wody nie dostały się do wnętrza urządzenia, bo gdyby tak się stało, sprzęt może ulec awarii.
  • Po drugie i nie mniej ważne: pamiętaj o wyłączeniu urządzenia przed rozpoczęciem czyszczenia. Wydaje się to całkowicie oczywiste, jednak wiele osób zapomina o tym podstawowym kroku, narażając się na niebezpieczeństwo.

A w jaki sposób i jakimi środkami czyścić poszczególne powierzchnie i elementy sprzętu elektronicznego?

Zacznijmy od najprostszego, czyli obudowy. Można ją czyścić wilgotną, miękką ściereczką. Można w tym celu zastosować również specjalne aerozole o właściwościach antystatycznych, bądź nawilżane chusteczki jednorazowe. Powinny one poradzić sobie z usunięciem zabrudzeń, jeśli jednak się to nie uda można (ale bardzo ostrożnie) użyć delikatnego płynu do naczyń. Nie używaj jednak żadnych żrących środków chemicznych, które co prawda z pewnością usuną zabrudzenia, ale przy okazji uszkodzą powierzchnię urządzenia. Trudno dostępne miejsca obudowy sprzętu elektronicznego (np. zawiasy) można wyczyścić przy użyciu patyczków do uszu lub wacika nasączonego spirytusem. Kurz z tych miejsc możemy natomiast usunąć przy wykorzystaniu sprężonego powietrza.

Czyszczenie ekranu wymaga bardzo dużej ostrożności.

czyszczenie laptopa

 

 

 

 

 

 

Powierzchni LCD nie można czyścić za pomocą wody oraz płynów do mycia szyb (co jest dość powszechnym pomysłem). W celu usunięcia zabrudzeń z ekranów użyć powinniśmy specjalnych aerozoli lub pianek, bądź nawilżanych chusteczek dedykowanych takim powierzchniom. Podczas czyszczenia trzeba szczególnie uważać, by na szmatce lub chusteczce nie znalazły się żadne okruszki, które mogłyby porysować ekran.

  • Czyszczenie kabli i przedłużaczy jest stosunkowo proste i bezproblemowe, gdyż można do tego celu użyć zwykłej wilgotnej ściereczki, a do usunięcia kurzu z gniazdek przedłużacza – domowego odkurzacza.
  • Nieco więcej trudu może kosztować wyczyszczenie klawiatury, zwłaszcza jeśli dostaną się pod nią drobinki jedzenia. Kurz najłatwiej usunąć za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. Może się to jednak okazać niewystarczające i wówczas będzie konieczne użycie wacika nawiniętego na wykałaczkę i nasączonego spirytusem, a w niektórych przypadkach nawet wyjęcie klawiszy.

Każdą z powyższych czynności możesz wykonać samodzielnie, pamiętaj jednak o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i ostrożności. Zatem: powodzenia!

Dodaj komentarz